Велике розселення слов'ян

Содержание

Слайд 2

Велике переселення слов’ян — розселення слов’янських племен із їхньої прабатьківщини, розташованої між

Велике переселення слов’ян — розселення слов’янських племен із їхньої прабатьківщини, розташованої між
Дніпром і Віслою, на сусідні землі в V—VII ст.
На заключному етапі Великого переселення народів у VI—VII ст. головну роль у переселенських потоках стали відігравати слов’янські племена антів і склавинів. Із межиріччя Дніпра і Вісли вони рушили до Подунав’я. Звідти ці племена стали здійснювати регулярні напади на Константинополь та візантійські володіння на Балканах, які дістали назву Балканських війн. Після перших успішних походів слов’яни почали залишатися за Дунаєм, а на кінець VII ст. майже повністю оволоділи Балканським півостровом.

Розселення слов’ян відбувалося в складних умовах. У другій половині VI ст. важким ударом для них стала боротьба з кочовими племенами аварів, які з Азії спочатку переселилися до Північного Причорномор’я, а потім — на територію сучасної Угорщини, де й заснували свою державу — Аварський каганат. Тривалі аваро-слов’янські війни призвели до підкорення аварами склавинів, знесилення, а потім розпаду антського об’єднання племен. Із 602 р. анти в історичних джерелах не згадуються. Назва склавини використовувалася досить часто стосовно племен, які в VII—IX ст. заселяли територію сучасної України. Уважають, що саме термін «склавини» з часом трансформувався в «слов’яни».

Слайд 3

Венеди. Зарубинецька культура

Анти

Венеди. Зарубинецька культура Анти

Слайд 4

Під час Великого переселення слов’ян одна їх частина залишилася на Балканському півострові,

Під час Великого переселення слов’ян одна їх частина залишилася на Балканському півострові,
а друга рушила вгору за течією Дунаю і зайняла землі поряд з Ельбою (Лабою). Там вона зустрілася ще з одним переселенським потоком слов’янських племен, який прямував із межиріччя Вісли та Одера (Одри) на захід. На зламі VI—VII ст. слов’яни також активно просувалися на північ і північний схід, заселяючи землі, що належали балтійським та угро-фінським племенам.

Західні

Східні

Південні

Слайд 5

Результатом Великого переселення слов’ян стало формування нових територіальних угруповань слов’ян, які заведено

Результатом Великого переселення слов’ян стало формування нових територіальних угруповань слов’ян, які заведено
поділяти на східних, західних і південних.

Слайд 6

Завдання для роботи з контурною картою
1)Стрілками намалюйте шляхи розселення слов’ян.
2)Підкресліть різними кольорами

Завдання для роботи з контурною картою 1)Стрілками намалюйте шляхи розселення слов’ян. 2)Підкресліть
і підпишіть назви:
А. українських племен;
Б. російських племен;
В. білоруських племен.
Використайте таблицю, карту, а також історичні джерела.

Слайд 8

Слов’яни

Поляни

Деревляни

Сiверяни

Тиверцi

Уличi

Волиняни

Бiлi хорвати

Полочане

Радимичi

Дреговичi

Словени

Кривичi

В’ятичi

Слов’яни Поляни Деревляни Сiверяни Тиверцi Уличi Волиняни Бiлi хорвати Полочане Радимичi Дреговичi Словени Кривичi В’ятичi

Слайд 9

Перша сторінка «Повісті минулих літ».

Терміни та поняття
Союзи племен — об’єднання кількох племен, які

Перша сторінка «Повісті минулих літ». Терміни та поняття Союзи племен — об’єднання
за певних умов ставали зав’язками державної організації.
Літопис — хронологічний послідовний запис історичних подій, зроблений їхнім сучасником.

Реконструкція поселення східних словян (VІІІ-ІХ ст.). Реконструкція

Слайд 10

„З Повісті минулих літ”
Походження і розселення слов’ян
...Слов’яни, прийшовши, сіли по Дніпру

„З Повісті минулих літ” Походження і розселення слов’ян ...Слов’яни, прийшовши, сіли по
і назвалися полянами, а інші – деревлянами, бо осіли в лісах; а другі сіли межи Прип’яттю і Двіною і називалися дреговичами; а інші сіли на Двіні і назвалися полочанами – од річки, яка впадає в Двіну і має назву Полота; од сеї [річки] вони прозвалися полочанами. Слов’яни ж, [що] сіли довкола озера Ільменя, прозвалися своїм іменем – [словенами]; і зробили вони город, і назвали його Новгородом. А другі ж сіли на Десні, і по Сейму, і по Сулі і назвалися сіверянами. І так розійшовся слов’янський народ, а від його [імені] й дістали [свою] назву слов’янські письмена.
Коли ж поляни жили особно по горах сих [київських], то була тут путь із Варягів у Греки, а із Греків [у Варяги]: по Дніпру, а у верхів’ї Дніпра – волок до [ріки] Ловоті, а по Ловоті [можна] увійти в Ільмень, озеро велике. Із цього ж озера витікає Волхов і впадає в озеро Нево, а устя того озера входить у море Варязьке. І по тому морю [можна] дійти до самого Риму, а од Риму прийти по тому ж морю до Цесарограда, а від Цесарограда прийти в Понт-море, у яке впадає Дніпро-ріка. Дніпро ж витікає з Оковського лісу і плине на південь, а Двіна із того самого лісу вибігає і йде на північ, і входить у море Варязьке. Із того ж лісу витікає Волга на схід і вливається сімдесятьма гирлами в море Хвалійське. Тому-то із Русі можна йти по Волзі в Болгари і в Хваліси, і на схід дійти в уділ Симів, а по Двіні – у Варяги, а з Варягів – і до Риму, од Риму ж – і до племені Хамового. А Дніпро впадає в Понтійське море трьома гирлами; море це зовуть Руським. ...

Слайд 11

...Поляни, що жили особно, як ото ми сказали, були з роду слов’янського

...Поляни, що жили особно, як ото ми сказали, були з роду слов’янського
і назвалися полянами, а деревляни теж [пішли] від слов’ян і назвалися древлянами. Радимичі ж і вятичі [походять] од ляхів. Бо було в ляхів два брати [один] Радим, а другий Вятко. І, прийшовши, сіли вони: Радим на [ріці] Сожу, [од якого] й прозвалися радимичі, а Вятко сів своїм родом на Оці, од нього прозвалися вятичі. І жили в мирі поляни, і древляни, і сіверяни, і радимичі, і вятичі, і хорвати. Дуліби тоді жили по Бугу, де нині волиняни, а уличі [й] тиверці сиділи по [другому] Бугу і по Дніпру; сиділи вони також поблизу Дунаю. І було множество їх, бо сиділи вони по Бугові й по Дніпру аж до моря, і єсть городи їх і до сьогодні. Через те називали їх греки „Велика Скіфія”.

Слайд 12

Сіверянські жінки

Полянська жінка

Деревлянин

Сіверянські жінки Полянська жінка Деревлянин